Praca implantoprotetyczna z wykorzystaniem baz dynamicznych na podbudowie SLM – dlaczego warto wykorzystywać spiek laserowy w codziennej pracy
Rozwój technologii, ulepszenie oprogramowania i skanerów oraz pojawienie się nowych maszyn stworzyło zupełnie nową ścieżkę dla techników. Początkowo spiek laserowy nie cieszył się ogromnych zaufaniem, jednakże z czasem okazał się świetną techniką wykorzystującą metody addytywne do wytwarzania wysokiej jakości uzupełnień. Spiek laserowy pozwala uzyskać świetne rezultaty w sposób ekonomiczny i zaoszczędzający wiele stresów wynikających z błędów pojawiających się podczas odlewania metalu.
Jeszcze zaledwie kilka lat temu technicy dentystyczni z rezerwą podchodzili do narzędzi CAD/CAM oraz do innych sposobów wykonywania prac niż sprawdzonymi metodami tradycyjnymi. Modelowanie woskowych podbudów, a następnie odlewanie metalu były najlepszą techniką do wytwarzania konstrukcji metalowych do licowania ceramiką (fot. 1, 2). Rozwój technologii, ulepszenie oprogramowania, skanerów oraz pojawienie się nowych maszyn stworzyło zupełnie nową ścieżkę dla techników. Początkowo spiek laserowy nie cieszył się ogromnych zaufaniem, jednakże z czasem okazał się świetną techniką wykorzystującą metody addytywne do wytwarzania wysokiej jakości uzupełnień. Spiek laserowy pozwala uzyskać świetne rezultaty w sposób ekonomiczny i zaoszczędzający wiele stresu wynikającego z błędów pojawiających się podczas odlewania metalu.
Aby mieć pewność, że nasza konstrukcja SLM będzie poprawnie wykonana, warto pamiętać o odpowiednich parametrach, które należy uwzględnić podczas projektowania, tj.: grubość podbudowy, ilość miejsca na cement (fot. 3), szerokość łączeń itp. Jest to niezmiennie istotne, ponieważ jakość naszego projektu przekłada się na ewentualne komplikacje podczas wytwarzania struktur (CAM), podczas obróbki metalu, wpływa na szczelność uzupełnienia oraz przyczynia się do powstawania pęknięć podczas napalania porcelany. Technologia spieku laserowego stwarza nam ogrom możliwości, z których warto skorzystać, chcąc wykonać uzupełnienia, tj.: podbudowy, prace na implantach z poziomu bazy tytanowej lub łącznika, prace kombinowane lub wkłady koronowo-korzeniowe (fot. 4).
Całość artykułu przeczytaj tutaj.
Autorzy: tech. dent. Małgorzata Szewczyk, Michał Bielecki, Mateusz Krawczyk, Katarzyna Berger, Dmitry Berger
Czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.
fot. archiwum autorów